W promieniach cienia

Ezba Gaukaszwili w czasie eksperymentów, 1962 r.Dziś, dokładnie o 4:29 czasu moskiewskiego, minęła 40. rocznica tragicznej śmierci Ezby Gaukaszwilego, twórcy teorii fotonów odwróconych i tzw. czarnego światła.

Ezba Gaukaszwili urodził się w 1927 roku, w miasteczku Gurdżaani w Gruzji. Jego matka zmarła przy porodzie, ojciec zaś nie poświęcał mu zbyt wiele uwagi, dlatego Ezba ukształtował się przede wszystkim pod wpływem niewidomej ciotki, która miała bardzo bujną wyobraźnię i nagminnie opowiadała mu wymyślone przez siebie, fantastyczne historie.

Już jako mały chłopiec wykazywał niezwykły stopień inteligencji – nie znając nawet podstaw fizyki w wieku 8 lat skonstruował dla listonosza z pobliskiej wsi dynamo rowerowe. Jako piętnastolatek otrzymał stypendium państwowe i rozpoczął naukę na uniwersytecie w Telawi, a później w Moskwie.

Od 1952 r. prowadził badania termojądrowe, które zaowocowały powstaniem sześć lat później teorii fotonów odwróconych. Gaukaszwili odkrył, że niektóre wiązki fotonów zachowują się w sposób specyficzny, tzn. nie wykazują normalnej prędkości i cech kwantowych reprezentowanych przez wiązki standardowe. Doprowadziło to do wygenerowania 18 lutego 1962 r. kilkunastu strumieni światła odwróconego. Jego właściwiości zostały w pewnym stopniu zbadane i udokumentowane, jednak nigdy potem nie udało się uzyskać doskonale odwróconej wiązki światła, choć dokonywano tego po części – wszystko wskazuje jednak na to, iż tzw. światło szare ma zupełnie inne właściwości niż to, które badał Gaukaszwili. Rozpoznane cechy czarnego światła to m.in. przyrastająca w niezwykle szybkim tempie masa atomowa, prędkość zbliżona do prędkości światła zwykłego, zdolność przyspieszania dysocjacji elektrolitycznej oraz wysoki stopień radiacji. Pojawiły się też przypuszczenia, jakoby ‚czarne światło’ mogło wywoływać nieodwracalne zmiany w oczach, w czym niektórzy dopatrują się motywacji Gaukaszwilego do pracowania nad nim – największym marzeniem fizyka było, aby ciotka, przy której się wychował, zaczęła widzieć.

Ezba Gaukaszwili zginął w niewyjaśnionych okolicznościach podczas jednego z eksperymentów – sekcja zwłok wykazała silnie zasadowy odczyn skóry oraz nieznanego pochodzenia fosforyzujące plamy w kilku miejscach ciała. Procesy związane z odwracaniem światła do dziś wykorzystuje się w celu przyspieszania fotosyntezy, natomiast teoria fotonów odwróconych miała kluczowe znaczenie dla powstania teorii superstrun.

коБи

Reklamy

Komentarze 2 to “W promieniach cienia”

  1. tonguetonic Says:

    Kurde gosciu sie Tesla podjaral nie…

  2. A dziś są urodzinki Nikoli:D

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: