Listy do Francji, długo oczekiwana cz. III

Łajce, największej bohaterce kosmosu, w 40. rocznicę pierwszego lądowania ludzi na Księżycu.znaczki z Łajką

Podczas jednej z wizyt w mieszkaniu na Garncarskiej Wujek zakomunikował nam, że w piwnicy znajduje się smok, którego musimy zniszczyć. Działo się to w czasach, kiedy człowiek regularnie prowadził tzw. zeszyty do mazania – nie rysował w nich już wprawdzie kieliszków z szampanem czy innych tym podobnych banialuków, był jednak jeszcze wystarczająco oderwany od rzeczywistości, by uwierzyć w ową historię. Każdy z naszej trójki wybrał sobie odpowiednią broń – ja postawiłem na trzepaczkę i chociaż nigdy nie było mi dane użyć tego – nieco zapomnianego dziś – przyrządu, pozostał mi do niego spory sentyment.

Do obławy ostatecznie nie doszło, zbudowaliśmy za to z Wujkiem balon. Była to misterna konstrukcja z papieru, wielkości średnich wymiarów garnka, która miała unieść się nad zapalonym gaźnikiem i szybować po kuchni. Wszystko zostało dokładnie przygotowane, naszkicowane w bloku rysunkowym, wycięte i poklejone. Gdy nadszedł czas pierwszego lotu okazało się, że nasz pojazd powietrzny nie jest do końca powietrzny, a wykazuje raczej tendencję ku ziemi. Zdesperowany Wujek pogniótł balon, po czym dalej usiłował wprowadzić go w ruch mówiąc: – No co, też balon, nie?

Nasza trójka podejmowała również próby podnoszenia tapczanu siłą woli oraz wywoływania duchów – niestety, bezskuteczne. W niektórych dziedzinach jednak udało nam się spełnić – jak na przykład w pisaniu wierszy. Nie wiedzieć czemu, najczęściej występującym w nich słowem były „rzygowiny”. Tutaj pozwolę sobie natomiast przytoczyć najlepszy chyba zapamiętany przeze mnie dwuwers autorstwa Wujka – pozbawiony na szczęście tego słowa:

Drugi robotnik przybijał gwoździe

i walnął kolegę młotkiem po mordzie.

Rytm, oryginalne, niegramatyczne rymy – piękne, swobodne asonanse – czego chcieć więcej? No cóż, chciało to by się dużo.

коБи

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: