Plérin, prawdziwe miasto XXII wieku
Poniewaz mamy wakacje, ktory to fakt prawdopodobnie co bystrzejsi czytelnicy zdazyli juz zauwazyc, pozostajemy w wakacyjnym klimacie i kontynuujemy relacje z najpiekniejszych zakatkow Europy. Jednak o ile Kobi szlaja sie po peryferiach cywilizacyjnych naszego kontynentu, o tyle ja z moja narzeczona mamy przyjemnosc zaprezentowac Plérin – miasteczko polozone w Bretanii, najbardziej malowniczej gminie Francji. Plérin, zaprojektowane przez Gerarda Casteille ( jak sam o sobie mowi „kolega Dominique Perrault ze studiow”), jest prawdziwym miastem XXII wieku. Mozemy spokojnie powiedziec, ze Brasilia przy Plérin sie chowa.

Centrum Kultury

Budynki Uniwersytetu w Plérin

Przedszkole Publiczne Nr1 w Plérin

Gmach Ambasady Republiki Federalnej Niemiec

Budynek Urzedu Miasta

Jeden z budynkow na Osiedlu Pokoju
Wspaniale, modernistyczno-funkcjonalistyczne obiekty uzytecznosci publicznej a takze budynki mieszkalne. Jesli jeszcze dodamy, ze Plérin rozbudowuje sie w tempie geometrycznym, a wraz z jego rozbudowa przyspiesza rozwoj gospodarczy i kulturalny miasta, przestanie dziwic fakt, iz o status miasta partnerskiego z Plérin ubiega sie wiele europejskich miejscowosci. Wladze Plérin sa jednak ostrozne w dobieraniu partnerow, bo przeciez wiemy wszyscy ze to niemalze jak z malzenstwem – jesli sie zle wybierze to pozniej trzeba ciagnac oferme wlasnym kosztem. Jak dotad miastami partnerskimi Plérin zostaly: Herzogenrath (Niemcy, 1987), Cookstown (Irlandia Polnocna, 1995), oraz – i tutaj mamy wielki powod do dumy i zadowolenia – Wronki (2005). Dobroczynny wplyw partnerstwa z Plérin juz dzis odczuwa cala Wielkopolska, a niedlugo zapewne blogoslawienstwa te zacznie odczuwac sie w skali calej Polski.
Troche wiec wstyd, ze to nowoczesne i majace tak wiele do zaoferowania miasto jest stosunkowo malo znane i zaniedbywane przez polskich turystow. Zachecamy do odwiedzenia Plérin. (kisz)
Skomentuj