Listy do Francji, cz. IV

posta romana

Rano z Matim próbowaliśmy odrabiać zadanie domowe z matmy, co z powodu pośpiechu i braku kompetencji doprowadziło do ryczarni¹. Chociaż mieliśmy szczęście, ponieważ Błońska ostatecznie pracy domowej nie sprawdzała (a zdarzało się to niezwykle rzadko), nie mogliśmy zaliczyć dnia w szkole do udanych. Na muzyce Mati, Jabłonka i Mierzwa zaczęli się wygłupiać (kiedy pani wykonywała przy pianinie nową piosenkę, której klasa miała się uczyć, wstawali z krzeseł i udawali muzyków rockowych), więc skończyło się uwagami. Ja z kolei posiałem gdzieś mój worek z wuefem. Wracaliśmy do domu po siedemnastej – było już ciemno, gdyż rzecz miała miejsce jesienią – i wisiało nad nami widmo tragedii².

 Jednak po przekroczeniu progu klatki schodowej, za sprawą delikatnego, choć wyraźnego zapachu kawy naszymi sercami targnęły pełne nadziei przeczucia, a gdy okazało się, że aromat ów intensywnieje z każdym schodkiem, przerodziły się one wręcz w euforię. Mogło to bowiem oznaczać tylko jedno: wpadł do nas Wujaszek.

 Jak się dowiedzieliśmy, cel wizyty stanowiło sprawdzenie notowań giełdowych w telegazecie. Wujo siedział w fotelu, popijał brzechtugę³ i rozmawiał z Mamą. Tata krzątał się po mieszkaniu – zwykł to robić podczas większości odwiedzin bliższej rodziny. My natomiast zjedliśmy obiad i a to zaglądaliśmy do encyklopedii, a to pojawialiśmy się w dużym pokoju zajmując Wujka głupawymi gadkami w stylu: Wujku w sumie nie ma się co martwić, bo w razie czego zawsze można wstąpić do zakonu…

 ______________________

¹ Atmosfera paniki i upadku połączona z ogólnym mętlikiem emocjonalnym, przejawiająca się patetycznym płaczem i użalaniem się nad sobą.

² Głębokie przygnębienie, zatroskanie spowodowane na pozór błahym zdarzeniem.

³ Początkowo określenie mieszaniny kawy i herbaty, jaką Wujaszek miał rzekomo przyrządzać, później po prostu kawy.

коБи

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: