Listy do Francji, cz. V: Tajemnica Abigél

Tajemnica Abigail

Od wiosny trzeciej klasy babcia śledziła nowy film odcinkowy, emitowany w jedynce w każdy wtorek około godziny jedenastej. Była to węgierska produkcja pt. Tajemnica Abigél, na podstawie powieści Magdy Szabó i przedstawiała losy kilkunastoletniej dziewczyny oddanej przez rodziców – dla ochrony przed szalejącą wojną – do pensji o zaostrzonej dyscyplinie. My oficjalnie serialu nie oglądaliśmy (→pogarda), staraliśmy się jednak w miarę możliwości być na bieżąco. Takie atuty filmu jak uroda – czesanej na powyższym zdjęciu – Évy Szerencsi (trochę Anna Dymna, a trochę Björk) oraz tajemniczy, ale i nie pozbawiony komizmu nastrój – miały prawo przyciągać, ponadto powabu całości dodawał polski dubbing.

Najbardziej utkwiła nam w pamięci scena, w której główna bohaterka czyta list od rodziców, po czym następuje jej monolog wewnętrzny: W domu wybuchł kocioł? Przecież w domu nie ma żadnego kotła… – dokonujący się na tle niepokojącej muzyki Pála Palástiego (nee-no-nee-no). Scena ta stała się zresztą powodem naszej bezsenności i dziwnych zapytywań po nocach:

– Mati, śpisz?

– …

– Mati, a dzisiaj jest sobota?

коБи

Reklamy

Komentarze 4 to “Listy do Francji, cz. V: Tajemnica Abigél”

  1. Latami szukałem wiadomosci o tym filmie, a przede wszystkim (bądźmy szczerzy), o przepięknej aktorce… Nie pamiętałem tytułów, nazwisk, w zasadzie niczego. Oglądałem przecież ten film jako zupełny dzieciak.
    I dopiero wczoraj dowiedziałem się, że Eva Szerencsi zmarła na raka w 2004 roku.
    Głupi świat.

  2. Uwielbialem ten film i piekna Eve. Za kazdym pobytem na Wegrzech szukam tego filmu..nawet po wegiersku. Rok temu przeczytalem ze Eva Szerencsi umarla na raka w 2004 roku. Szkoda….kochalem ja

  3. Oj sama poszukuję tego filmu tłumaczonego na polski.Jest na Yutube ale po angielsku.Oglądałam go chyba 3 razy.Ostatni raz około 20 lat temu.Uwielbiam ten film.Obejrzała bym go jeszcze raz,ale jakoś telewizja już chyba o nim zapomniała.Ale przeczytam książkę,bo właśnie zostało wznowione wydanie.Książka nosi tytuł TAJEMNICA ABIGEL i już jest w przedsprzedaży w księgarniach Matras.Jestem w szoku bo właśnie dowiedziałam się,że główna bohaterka nie żyje.

  4. Jeśli chodzi o seriale, telewizja pamięta tylko o „Stawce większej niż życie”:) Cała nadzieja w Tonikowej Radiowizji!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: