Tabella magica

Przedstawiona powyżej plansza wymyślona została w latach 40-tych XX wieku przez włoskiego matematyka Gino Fano i jest doskonałym przykładem układanych w tamtych czasach tzw. tabelle magice, czyli kompozycji geometryczno – arytmetycznych stanowiących nagromadzenie złudzeń optycznych i algebraicznych paradoksów. Były one zresztą współczesną próbą kontynuacji tradycji stworzonej we Włoszech jeszcze w czasach renesansu. Najbardziej znane iluzje zawarte w tabeli Gino Fano są następujące:

– wszystkie linie poziome na planszy są do siebie równoległe i prostopadłe do linii pionowych
– koncentryczne linie, które wydają się być zbiorem elips lub spiralą, w rzeczywistości nie są ani jednym ani drugim
– „rozglądający się” Galileusz: skup wzrok przez ok. 20 sekund na wizerunku Galileusza po lewej stronie, następnie przenieś go na zielony kwadrat, po czym ponownie spójrz na wizerunek po lewej stronie – Galileusz będzie patrzył w lewo; powtórz to samo z kwadratami żołtym i niebieskim – wzrok Galileusza będzie skierowany kolejno w prawo i w górę
– żołty kwadrat wydaje się mniejszy od kwadratów zielonego i niebieskiego; w rzeczywistości jego pole jest większe o 5%
– „znikający apostoł”: policz linie poziome nad obrazem, następnie policz postaci na obrazie – będzie ich 5 jeśli liczyleś linie od dołu do góry, jeśli odwrotnie – na obrazie zobaczysz 4 postaci
– działanie matematyczne nad obrazem da taki sam wynik liczone z lewej do prawej i z prawej do lewej, w rzeczywistości jednak jest to wynik błędny (na 100 biegłych matematyków, którzy wykonali działanie, 98 uzyskało błędny wynik)

Powyższe złudzenia są tak silne, że jedynie 3% badanych potrafi zobaczyć rzeczywiste relacje na planszy. Jest ona, jak kilka innych tabelle magice, wykorzystywana w laboratoryjnych badaniach nad możliwościami ludzkiego umysłu.

(kisz)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: