Podwójne standardy zachodnich mediów – przemilczany terroryzm USA i Izraela

mapa irańskich linii lotniczych3 lipca 1988 amerykański krążownik USS Vincennes zestrzelił irański samolot pasażerski Airbus A300 z 290 osobami na pokładzie (żadna z nich nie przeżyła). Samolot leciał standardowym korytarzem w irańskiej przestrzeni powietrznej, zaś amerykański okręt przebywał na irańskich wodach terytorialnych Zatoki Perskiej.

W 1983 roku armia radziecka zestrzeliła samolot południowokoreańskich linii lotniczych. Koreański obiekt bez ostrzeżenia naruszył terytorium Związku Radzieckiego tego samego dnia, w którym amerykańskie samoloty zwiadowcze patrolowały jego obszar graniczny. Po niniejszym wypadku ZSRR przedstawiano w zachodniej prasie jako najbardziej barbarzyński kraj na świecie, treści takie zajmowały pierwsze strony zachodnich gazet przez kilka miesięcy. Objętość materiałów poświęconych tej sprawie w USA przewyższyła objętość artykułów poświęconych wybuchowi drugiej wojny światowej.

Mniej więcej w tym samym czasie do podobnego zdarzenia doszło w Angoli: zestrzelono samolot pasażerski. Sprawcy pochodzili z UNITA (Narodowego Związku na rzecz Całkowitego Wyzwolenia Angoli), organizacji finansowanej i wspieranej przez rząd Stanów Zjednoczonych. Życie straciło 126 podróżnych. Zestrzelony samolot nie naruszył niczyjego terytorium, atak na niego był zwykłym morderstwem popełnionym z premedytacją. Zachodnie media nie odnotowały tego incydentu lub poświęciły mu kilka zdawkowych linijek, bynajmniej nie na pierwszych stronach gazet.

Kilka lat wcześniej, w roku 1976, terroryści dotowani przez CIA dokonali zamachu na kubański samolot pasażerski. Zginęło 73 cywilów.

W 1973 roku wojsko izraelskie zestrzeliło cywilny samolot, który zagubił się w burzy piaskowej. Śmierć poniosło 110 pasażerów.

W 1955 roku podłożono bombę na pokładzie indyjskiego samolotu wiozącego delegatów na konferencję w Chinach. Zamach przeprowadzono najprawdopodobniej na zlecenie amerykańskiego wywiadu.

W roku 1988 okręt marynarki wojennej USA Vincennes zestrzelił irański samolot pasażerski lecący zwykłym korytarzem powietrznym wzdłuż wybrzeży Iranu. Zabito 290 osób.

Powyższym przypadkom zestrzelenia samolotów cywilnych zachodnia prasa poświęcała zaledwie kilka zdawkowych linijek. W żadnej z gazet czy stacji telewizyjnych nie przedstawiano USA jako kraju barbarzyńskiego. Media i opinia publiczna bardzo szybko zapomniały o tych faktach.
________________
Na podstawie wypowiedzi Noama Chomsky’ego

Kobra

Reklamy
%d blogerów lubi to: